Agroturystyka

Opublikowano: 22-03-2018

Wróć do spisu artykułów Wypoczynek na wsi, zdala od miejskiego tłoku, korków i spalin, stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Mieszkańcy miast zamiast drogich wczasów, coraz chętniej wybierają wypoczynek na łonie przyrody, w sąsiedztwie lasów, pól a nawet gospodarstw wiejskich.
Jest to olbrzymia szansa dla właścicieli gospodarstw rolnych. Niskim nakładem własnym mogą uzyskać dodatkowy dochód udostępniając gościom pokoje lub inne miejsca na nocleg i posiłki.
Opłacalność działalności agroturystycznej wynika z braku obowiązku rejestracji i płacenia podatków. Warunkiem skorzystania z tej formy uzyskiwania dodatkowych dochodów jest prowadzenie tej działalności w ograniczonym zakresie, wyłącznie jako dodatkwej, oprócz innej podstawowej jaką może być np. prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Wymagania prawne dla gospodarstw agroturystycznych

  • Usługi agroturystyczne w odróżnieniu do działalności gospodarczej nie wymagają zgłaszania do ewidencji gospodarczej, urzędu statystycznego ani urzędu skarbowego. Jest to forma działalności dodatkowej, obok podstawowego źródła dochodu jakim jest prace w gospodarstwie rolnym, dochodu z rent, emerytur lub stałej pracy zarobkowej, czy działalności na własny rachunek. Jako podstawowe źródło dochodu nie może być w tym przypadku zasiłek dla bezrobotnych. Dochód z działalności agroturystycznej musi niższy od dochodu zasadniczego.

  • Wolne od podatku dochodowego są dochody z najmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym o ile ich liczba nie przekracza pięciu. Nie płacimy też podatku do opłat za wyżywienie mieszkających tu gości.

  • Zwolnienie od opodatkowania przysługuje wszystkim członkom rodziny pomagającym w prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego, z wyjątkiem zatrudniania osób z zewnątrz. W przypadku zatrudniania pracowników działalności nie można już traktować jako gospodarstwa agroturystycznego.

  • Nie ma ograniczeń co do rodzajów lokali udostępnianych wczasowiczom, mogą to być pokoje w gospodarstwie rolnym lub w jego pobliżu, pojazdy kempingoiwe, namioty lub inne zaadoptowane pomieszczenia

Jak zachęcić turystów do wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym?

 Wszystko zależy od upodobań naszych gości, czasem zadawalają się samym noclegiem, a wypoczynek organizują sobie we własnym zakresie.
Goście chętnie korzystają z posiłków, szczególnie cenią sobie dobrą regionalna kuchnię i potrawy z ekologicznych upraw.
Aby zachęcić wczasowiczów by w przyszłości do nas wrócili, warto urozmaicić im pobyt. Goście chętnie uczestniczą w imprezach kulturalno-rozrywkowych, ogniskach, degustacji miejscowych produktów żywnościowych. Atrakcja są przejażdżki bryczka konną, spacery do ciekawych miejsc, zbieranie runa leśnego i jeśli jest taka możliwość kąpiele w rzece lub jeziorze. Warto zadbać o rozrywki dla dzieci, plac zabaw, piaskownicę i brodzik z wodą.
Ludzie , którzy na co dzień wykonują pracę umysłową i siedzącą, chętnie wypoczywają aktywnie, uczestniczą w pracach w gospodarstwie, pomagają przy zwierzętach lub choćby lubią przyglądać się takim pracom.

Ogłoszenia agroturystyczneBack to top